Які аналізи крові важливо здати за підозри на інсулінорезистентність

Інсулінорезистентність – Це стан, при якому клітини організму перестають правильно реагувати на інсулін, гормон, який контролює рівень цукру в крові. Це може призвести до розвитку діабету 2 типу, серцево-судинних захворювань та інших ускладнень. Для діагностики інсулінорезистентності використовуються різні показники крові, які вказують на порушення в обміні речовин та функціонуванні клітин.

Один із головних показників, що вказують на інсулінорезистентність, – це рівень глюкози у крові. Високий рівень глюкози може свідчити про те, що клітини не можуть ефективно використовувати інсулін для засвоєння глюкози, що призводить до її накопичення у крові. Зазвичай гіперглікемія проявляється після прийому їжі, коли організм повинен обробляти вхідну глюкозу.

Іншим важливим показником є ​​рівень інсуліну в крові. Низький рівень інсуліну може вказувати на проблеми з його виробленням клітинами підшлункової залози, а високий рівень – на інсулінорезистентність. У відповідь на підвищений вміст глюкози в крові підшлункова залоза починає виробляти більше інсуліну в спробі знизити її рівень. Однак, при інсулінорезистентності клітини не реагують належним чином на інсулін і його рівень залишається високим.

Також третім важливим показником є ​​рівень глікозильованого гемоглобіну.. Це гемоглобін, пов'язаний із глюкозою. Підвищений рівень глікозильованого гемоглобіну свідчить, що рівень глюкози в крові тривалий час залишається високим.Цей показник допомагає визначити середню глікемію протягом останніх двох чи трьох місяців, що особливо корисно при діагностиці інсулінорезистентності.

ПоказникОписРівень у норміІнтерпретація
МінімальнийМаксимальний
ГлюкозаРівень цукру в крові3.9 ммоль/л5.6 ммоль/лНормальний рівень
ІнсулінРівень інсуліну в крові2 мкЕд/мл18 мкЕд/млНормальний рівень
Індекс інсулінорезистентності (HOMA-IR)Індекс інсулінорезистентностіменше 2.5більше 2.5Ознака інсулінорезистентності
Ліпіди (Тригліцериди)Рівень жирів у кровідо 1.7 ммоль/лбільше 1.7 ммоль/лОзнака порушеного обміну ліпідів

Індекс HOMA-IR, або індекс інсулінорезистентності – це розрахунковий показник, який обчислюється за результатами аналізу крові на 2 показники, глюкози та інсуліну, обидва визначаються натще, в одній порції крові. Для визначення індексу HOMA-IR обидва показники перемножуються, результат поділяється на 22,5.

Який аналіз крові демонструє інсулінорезистентність?

Для оцінки інсулінорезистентності може бути використаний індекс HOMA-IR (Homeostasis Model Assessment of Insulin Resistance). Він розраховується за формулою: HOMA-IR = інсулін натще (мкед/мл) x глюкоза натще (ммоль/л)/22,5. Підвищення значень HOMA-IR спостерігається при підвищенні рівня глюкози або інсуліну натще.

Які показники інсуліну говорять про інсулінорезистентність?

Діагностика інсулінорезистентності Це розрахункове значення. Індекс інсулінорезистентності обчислюють як концентрацію глюкози, помножену на рівень інсуліну та поділену на 22,5. Формула діє тільки при здачі крові натще. У нормі показник для дорослої людини від 20 до 60 років має перебувати у діапазоні 0-2,7.

Який показник цукру у крові при інсулінорезистентності?

Найпростіший метод оцінки резистентності до інсуліну – індекс інсулінорезистентності (HOMA-IR). Це маркер ризику смертності. Виконання дослідження має сенс при рівні глюкози натще менше 7 ммоль/л.